Když si dva rudí bratři ze severu začnou vyřizovat účty, třetí se směje

Rudý bratr Jiří Novák zasadil tomahavkem ránu do týla svému soukmenovci Vaškovi Jírovcovi. Vašek bude muset možná opustit útulný vigvam dozorčí rady Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. A když se dva perou, vždycky se najde třetí, kdo se směje. Za břicho se už pár týdnů popadá rudý bratr Ján Vagaši. Ze smetiště mosteckých politických dějin ho vyhrabal soudruh Novák jako nástroj svojí vendety. Co se nám to vlastně v třešňové aleji na severu Čech děje?
Navrch huj, vespod fuj!
Kamenných stran už moc není. Dnes frčí spíše ty populistické, lidové, plné bulvárních křiklounů, odredovaných excentriků nebo milovníků všech menšin, a také lidí, kteří se roky politice vyhýbali a dnes, pod dojmem makání, se konečně zapojili. Ty klasické, kamenné, jaksi nestíhají politický a společenský vývoj. Jednou z těch nejkovanějších podle mě byla KSČ (M). Silná ideologie, nezlomitelná disciplína, tvrdí soudruzi, kteří si všichni tykají, protože jsou přeci jedna velká, levicová rodina. A nesmíme zapomenout na přátelské komunistické strany v mnoha zemích světa s jejich pohnutou dělnickou minulostí psanou všude jako přes kopírák.
Zdálo by se, že v takto disciplinované straně není místo pro intriky, vnitrostranické půtky nebo dokonce šedé eminence, které vše ovládají… Opak je ale pravdou. Podívejme se na rudý sever – Mostecko. Tady mají přímo vzorovou šedou – rudou eminenci. Soudruh Novák (místní duce a rudý náčelník i komisař) byl v době socialismu kádrovák. Nejvíce si užil v době normalizace, kdy jako člen přezkumných komisí likvidoval soudruhy, kteří se mu nelíbili, tedy nebyli správně komunisticky kovaní. Bylo jedno, jestli to byl spolupracovník nebo třeba kamarád. Své povahové rysy si s sebou nese až do současnosti. Intriky, které uplatňuje jako komunální a krajský politik, vedly už k mnoha zklamáním lidí, kteří mu věřili a mysleli si, že se s komunisty dá spolupracovat.
Když se soudruh nase.., nezná bratra
A teď je tady jeho poslední kauza. Likvidace spolustraníka (letitého kamaráda) Jírovce. Mnoho let spolu byli zastupiteli v Mostě a velmi úzce spolupracovali. Jírovec má ale jednu „drobnou“ chybu – jeho dcerou je poslankyně za KSČM Hana Aulická Jírovcová. Je mladá, chytrá, má chuť pro stranu pracovat. No a to jsou vlastnosti, které duce Novák spolu s rudým komisařem Belejem nemůžou potřebovat. Ono by se totiž mohlo stát, že mu jaksi přeroste přes hlavu a bude na komunální úrovni populárnější, než on. A protože její stranická likvidace není tak jednoduchá, jako třeba ta, kdy zlikvidoval jednoho z nejkovanějších a nejaktivnějších komunálních komunistů Kurcina, tak se rozhodl jít na to přes tatínka. Jírovec dostal, jak je u komunistů zvykem, takovou drobnou trafiku v podobě členství v dozorčí radě dopravního podniku a členství v jedné z městských komisí. Přiznám se, že proti takovým drobným trafikám nic nemám. Kdo jiný by měl v těchto funkcích pracovat, než bývalí politici s obrovskými zkušenostmi. Pro Jírovce vedle uplatnění toho, co se za roky v komunální politice naučil, jde i drobné přilepšení finanční. A to právě potřebuje zlikvidovat duce Novák. Očekává, že poslankyně Jírovcová začne otce bránit a udělá takovou chybu, že jí bude moci politicky zlikvidovat. Typická konspirace v novákovském stylu.
Co jsme komu udělali? Na scénu Vagaši!
A tak duce Novák položil koaličním partnerům nůž na krk a požaduje odhlasování odvolání Jírovce ze zmíněných funkcí. Ti, protože potřebují hlasy komunistů, ochotně poslechnou. A jako náhrada se na scéně objevuje komunista, který za sebou má také bezpočet intrik. Není to nikdo jiný, než ubrečený intrikán soudruh Vagaši, který potřebuje nějaké to finanční přilepšení a tak se úspěšně vyplakal na správném rameni. Pojďme tedy sledovat další vývoj v kované straně. Kdo bude vítěz, intrikán Novák s podporou Vagašiho, nebo moderní mladá funkcionářka Jírovcová?
Láska k penězům, jak jinak, kultivuje i kovaného komunistu.

 
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone

Napsat komentář