Eskapády a pády bývalého hejtmana Šulce

Někdejší nejvyšší šéf Ústeckého kraje hejtman Jiří Šulc začne pravděpodobně zanedlouho stříhat metr. Po posledním soudním líčení kvůli jeho manipulačním eskapádám z pozice již zmíněného postu bude zřejmě souzen. Vyšetřovatelé totiž definitivně dokončili vyšetřování. Kauze se věnoval internetový portál „Aktuálně“, ze kterého popis kauzy přebíráme:

Policie uzavřela vyšetřování exhejtmana Šulce ve vedlejší větvi kauzy ROP Severozápad (Zdroj: : www.zpravy.aktualne.cz, foto ČTK)

Bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc je o krok blíž tomu, aby skončil před soudem coby obžalovaný. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz kriminalisté uzavřeli vyšetřování ve vedlejší linii kauzy ROP Severozápad, v níž měl exhejtman zmanipulovat výběr ředitele dotačního úřadu. Až se Šulc seznámí se spisem, policie rozhodne, zda navrhne státnímu zástupci podat obžalobu. V jiné dílčí větvi případu už dostal exhejtman nepravomocný trest.
Kriminalisté z teplické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili Jiřího Šulce (ODS) loni v srpnu ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle jejich poznatků přispěl k tomu, aby se ředitelem dotačního úřadu Severozápad, jenž rozděluje evropské peníze v Ústeckém a Karlovarském kraji, stal v rozporu se zákonem Petr Kušnierz. Vedle Šulce začali stíhat i Petra Vráblíka, který se měl na podvodu podílet a jehož Kušnierz ve funkci nahradil. Po roce policie dokončila práci.
„Jeden z obviněných byl již se spisovým materiálem seznámen, druhý obviněný bude mít k tomu příležitost v nejbližší době,“ potvrdil deníku Aktuálně.cz Tomáš Minx, žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze, který vyšetřování dozoruje. Policie vyzývá obviněné k seznámení se spisem ve chvíli, kdy v rámci vyšetřování nasbírala všechny důkazy, které považovala pro objasnění kauzy za nutné.

Prostudování spisu slouží k tomu, aby stíhaní mohli v případě potřeby navrhnout další důkazy. Následně policie rozhodne, zda případ pošle do rukou státního zástupce s návrhem na podání obžaloby. Podle informací Aktuálně.cz si spisový materiál už prostudoval Petr Vráblík, který sloužil coby ředitel dotačního úřadu Severozápad před Kušnierzem. Jiří Šulc je pozvaný k prostudování důkazů ve čtvrtek 1. srpna.
Šulcův advokát Daniel Volák pro Aktuálně.cz uvedl, že bude požadovat výslech dalších svědků. Pokud mu kriminalisté nevyhoví, má nachystaný další krok. „V takovém případě jsem připravený navrhnout zastavení trestního stíhání, protože nebylo prokázáno, že by se skutku popsaného ve sdělení obvinění dopustil můj klient,“ uvedl exhejtmanův právní zástupce.

Šulc zasedal ve výběrové komisi, kterou jmenoval
Podstata případu má kořeny na sklonku roku 2009, výběrové řízení probíhalo v listopadu. Jiří Šulc tehdy předsedal řídícímu výboru dotačního úřadu Severozápad, jejž tvořili vybraní politici Ústeckého a Karlovarského kraje. Právě výbor rozhodoval o jmenování ředitele. Nejlepšího uchazeče doporučila pětičlenná výběrová komise, kterou jmenoval Šulc. V komisi i sám zasedal.
„Ředitelem bys měl být od 11. prosince po dohodě se Šulcem,“ psal například 19. listopadu 2009 Vráblík v e-mailu zachyceném policií Kušnierzovi šest dní před tím, než bylo výběrové řízení vyhlášené. „S politiky z Karlových Varů je to předjednané,“ psal Kušnierzovi o týden později. Vráblík se coby dosluhující ředitel dotačního úřadu se svým nástupcem v předstihu domlouval i na služebním mobilu či sekretářce.

Jak Vráblík psal v e-mailech, tak se stalo. Kušnierze 11. prosince 2009 řídící výbor jmenoval ředitelem dotačního úřadu. Kušnierz tehdy nebyl Šulcovi neznámý. V druhé polovině 90. spolupracovali na městském úřadu v Mostě, kde byl tehdy Šulc starostou. Kušnierz pod ním pracoval jako vedoucí oddělení správy městského majetku a poté jako šéf odboru investic. Jejich spolupráce tehdy skončila dramaticky, Šulc svého podřízeného vyhodil.
Po jeho vyhazovu dal podnět policii, aby Kušnierzovo působení na městském úřadu prověřila. Kriminalisté nic nezjistili. Oba muži se později usmířili. „Pan Kušnierz se pak vypracoval z řadového pracovníka na ministerstvu školství až na náměstka ministerstva zemědělství. Předpokládal jsem, že si doplnil vzdělání a že už nebude dělat vylomeniny,“ komentoval před lety Kušnierzův nástup na dotační úřad Šulc.

Invalidní důchodce s nepravomocnou podmínkou
Exhejtmanův advokát Volák upozorňuje, že policie při objasňování případu selhala. Jednak obvinění jeho klienta postavila na porušení zákona o úřednících, přičemž podle Voláka proces jmenování ředitele dotačního úřadu podléhá zákoníku práce. Navíc kriminalisté podle Voláka v průběhu ročního vyšetřování nashromáždili minimum důkazů, na nichž by bylo možné postavit obžalobu.

„Nevyslechli všechny členy hodnotitelské komise, není k tomu výpověď ani (Petra) Kušnierze,“ zmínil Volák. Právě výslech členů komise bude ve čtvrtek navrhovat. Podle advokáta policie kromě Šulce vyslechla k věci už jen dva svědky. Podle informací Aktuálně.cz jde o bývalého člena řídícího výboru Pavla Koudu (dříve ČSSD) a severočeského zákulisního hráče byznysu a politiky Patrika Oulického (dříve ODS), v jehož nemovitosti tehdy dotační úřad sídlil.

Jiří Šulc poslední roky prochází pádem z výsluní. V minulé dekádě byl dvě volební období po sobě hejtmanem Ústeckého kraje, řídil i krajskou ODS. V letech 2010 až 2013 byl poslancem. Od té doby politické funkce vystřídaly potíže s policií. V lednu 2018 ho soud nepravomocně potrestal 18 měsíci podmíněně se zkušební lhůtou tří let za to, že Kušnierzovi po odvolání z postu ředitele nezákonně domluvil konkurenční doložku ve výši 385 tisíc. Poslední roky strádá i zdravotně, je v invalidním důchodu.
Petr Vráblík, druhý obviněný v této kauze, je aktuálně pověřený řízením Katedry přírodních věd Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Petr Kušnierz si v případech kolem dotačního úřadu Severozápad kvůli korupci či zneužití pravomoci vyslechl už dva pravomocné rozsudky, celkem strávil ve vězení skoro pět a půl roku.

Autor: Jan Horák

 
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone

Napsat komentář