Boj o ZELENÝ – bitva o MOC pokračuje

Ticho po pěšině. Taková je situace na mostecké povolební scéně. Mlčí Fučíci Zelenkovi z ProMOSTu, Rybovci ze SMM i ostatní. Jediný, kdo informuje veřejnost, potažmo i novináře, jak to s porcováním vládní moci v Mostě vypadá, je hnutí ANO, ústy Bereniky Peštové, lidově nazývané Xena. Sem tam trochu přisypou na fejsbuk Zelení. Ovšem bez Pirátů, kteří u lizu nejsou a jak to vypadá, ani nebudou. Při rozdělování voličských hlasů došlo totiž k hodně zajímavému úkazu. Piráti v Mostě si do předvolebního boje přizvali mostecké Zelené a šli do toho spolu. Po sečtení hlasů a rozdělení křesel v zastupitelstvu, Piráti zírají. Do zastupitelstva se dostali čtyři Zelení a ani jeden Pirát. Prvním náhradníkem je sice Pirát Adam Komenda, ale podle kuloárních zvěstí se k odstoupení jednoho ze Zelených ve prospěch páně Piráta neschyluje. Zaklínadlo, že „voliči rozhodli“ je nezničitelná mantra….
Jak to tedy teď na politické scéně vypadá? I když všichni svorně mlčí, probíhají jednání a přetahování o jednotlivé lidi a hlavně o čtyři Zelené do koaliční party. Chce je ProMOST, chce je ANO, chce je SMM. Zelení zatím vyslali do světa jen své podmínky a mimo jiné i deklaraci o tom, že do vlády neusednou se SMM a s komunisty. K donedávna vládnoucímu uskupení ProMOST (dříve Severčeši Most) se nijak nevyjadřují. Z kuloárů ale prosáklo, že ProMOST nehodlá vyhovět dvěma požadavkům Zelených a to vysílat zastupitelstva on-line a přesoutežit ve výběrových řízeních ředitelské posty všech společností města. Otázkou je, jak dlouho budou Zelení koketovat s realitou, že právě oni jsou jazýčkem na pověstných vahách. Docela dobře se totiž může stát, že se odsunou do opozice a vláda se upeče bez nich.
Zajímavá figurka na šachovnici je letitý zastupitel z ODS Tomáš Kubal. Ten se totiž do zastupitelstva poprvé nedostal. Je ale hodně reálné, že v zastupitelstvu bude. Handl s mandáty je podle našeho volebního zákona dovolen a tudíž si jen počkáme na to, který z odéesáků se svého mandátu vzdá. Václav Hofmann to ale asi nebude. Nebo…..že by?
První povolební zastupitelstvo bude co nevidět (mělo by být podle zákona první týden v listopadu, pokud nikdo nenapadne platnost voleb – což zatím nikdo neudělal). Vzhledem k „Bobříku mlčení“, který zřejmě nově zvolení politici ve většině svých mateřských stran složili, se odpovědi na otázku, kdo bude vládnout Mostu, teď nedozvíme. Bude primátorem znovu všehoschopný Jan Paparega, mladá komunistka Jírovcová nebo Xena? Překvapí nás guru Zelenka a guru Ryba a spojí se? Kam se přidá ODS? Oblékne si neúspěšný zastupitel Josef Tancoš fotbalové trenky a půjde trénovat? To se teprve uvidí. Pánové a dámy, rošáda na mostecké povolební scéně pokračuje….

 
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone

Napsat komentář